VCR, VCR Long Play (Philips), SVR (Grundig)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

 

Pierwszy europejski format kasetowy na taśmie o szerokości 1/2 cala, wprowadzony na początku lat 70. Jego podstawowa wersja, zwana VCR , wykorzystywała system zapisu z odstępem między ścieżkami wizyjnymi. Dzięki temu możliwe było rejestrowanie 60 minut kolorowego obrazu oraz dźwięku stereo.

            

Udoskonalona wersja VCR LP była rewolucyjnym osiągnięciem technologicznym. Zniesiono odstępy między ścieżkami, umożliwiając tym samym zmniejszenie prędkości przesuwu taśmy z 14,29 cm/s w przypadku VCR do 6,56 cm/s w przypadku VCR LP . Ten system, znany jako HDR (High Density Recording) lub zapis dużej gęstości, nadal znajduje zastosowanie we wszystkich istniejących formatach domowych i profesjonalnych. Maksymalny czas zapisu wynosi 140 minut. Do niedawna tego rodzaju urządzenia można było spotkać na uczelniach wyższych, gdzie były używane w lektoratach.   

Bęben wizyjny w formacie VCR ma średnicę 105 mm. Taśma opasuje go w kształcie litery C. Istnieje dodatkowy mechanizm, który przesuwa bęben nieznacznie w stronę kasety. Proces opasania jest szybki i trwa około 2 sekundy. Przy przewijaniu taśma nie wraca do kasety, co pozwala na natychmiastowe nagrywanie lub odtwarzanie.

Obraz w formacie VCR LP jest o wiele lepszy od VHS. Ma bogate i intensywne kolory, głęboką czerń i wiele szczegółów. Obraz jest również mniej podatny na zniekształcenia dzięki szybkiemu przesuwowi taśmy i długiej ścieżce wizyjnej (ponad 8m/s). Dźwięk jest również bardzo dobry.

         

W latach 80. pojawiła się też wersja SVR (Super Video Recording) stworzona przez firmę Grundig. Miał on dłuższy czas nagrywania, nawet do 240 minut, ale w miarę rozwoju VHS i BETY stał się głównie formatem używanym przez reporterów i w telewizji przemysłowej.

Ciekawostka! W formatach VCR i pochodnych szpulki położone były współosiowo jedna nad drugą, przebieg taśmy widoczny na zdjęciu poniżej. Wymiary kasety: 145x127x41.

         

Formaty VCR i VCR LP nie są ze sobą kompatybilne. Co prawda stosuje się te same kasety lecz nie można odtworzyć zapisu VCR na VCR LP i odwrotnie. Podobnie SVR.

Opisany model: Philips N1702 VCR Long Play z 1979 roku.

                               

W Polsce produkowane były magnetowidy pod nazwą MTV20 (VCR) oraz MTV50 (VCR LP).

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)